Su Damlası Çekimi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çekmek istediğim fotoğrafların başında su damlası çekimi bulunuyor. Şu an için bunu çekecek seviyeye gelmemiş olsamda nasıl çekileceğine dair bir yazı buldum. Daha sonra okuyabilmek için sayfamda bulunması gerekli :)

sudamlasiBir fırın tepsisi içine 1-2 parmak kalınlığında su doldurduk. Bir küçük pet şişeye ise yukarıdan damlayacak suyu doldurduk. Renk olması için suyun içine mavi renk kuş ilacı koyduk. Suluboyada oldukça başarılı sonuç verecektir. Pet şişenin gövdesine toplu iğne yardımıyla iki tane delik açtık. deliklerden bir tanesi şişenin içindeki suyun damlaması için. Diğer delikse şişeye hava girişini sağlayarak damlama hızını arttırıyor (şişenin kapağı kapalı tabiki). Fotoğraf makinamızı tripoda yerleştiriyoruz ve yükseklik olarak yaklaşık tepsiyle aynı hizaya indirin.

Bütün damlama efektini yakalamamız için dikey kadrajda çekim yapacağız. Şimdi geldik netleme kısmına. Bunun için çekimden önce suyu damlatmaya başlayın. Su damlatma işinde ya pet şişeyi bir yere sabitleyeceksiniz veya birisi size yardımedecek. Damlama yaklaşık 50cm yükseklikten ve aynı noktaya olmalı. Suyun damladığı noktaya bakın ve oraya size referans olması için kalem benzeri bir şey koyun. Daha sonra fotoğraf makinanızdan bu kaleme Manuel netleme yapın (otofokusu devre dışı bırakın) daha sonra kalemi çekin. Flaşınızı açın. Biz manuel ayarlarda F/6.3, enstantane 1/125 , ISO 200 şeklinde çekim yaptık. Siz kendi ışık değerlerinize göre bu değerlerle oynayabilirsiniz. Arkadaki rengi ise sarı bir fon kağıdı kullanarak elde ettik.

Tabi birde zamanlam meselesi var. Doğru zamanda denklanşöre basmak. Bunun için eğer suya bakarak reflekslerinizi denerseniz çok başarılı olmuyor. Onun yerine duvarda bir nokta belirleyip damlayı orada gördüğünüz anda denklanşöre basmak daha başarılı sonuçlar veriyor. Bir kaç denemeden sonra istediğiniz sonuçları alacaksınızdır. En son olarak beğendiğiniz kareyi bilgisayar ortamında croplayın.

sudamlasi 2

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Su Damlası Çekimi…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

ilhan SEVEN | Kişisel Blog Sayfası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!