Araba Fiyatları Nereye Gidiyor?

Araba Fiyatları
Araba Fiyatları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araba fiyatları konusunda son zamanlarda herkesin dikkatini çeken büyük bir artış var. Araba fiyatlarındaki artış bir çok sebebe bağlanabilir. Bunda pandemi, yarı iletken chip üretimindeki sıkıntılar ana etken olarak gösterilse de ülkemizde döviz kuru ve vergi oranlarındaki yüksek miktarlar ile fırsatçılık başı çekiyor.

Şu anda sıfır araba bulmak çok zor olduğu gibi ikinci el araba bulmakta bir o kadar zor. Sıfır ve ikinci el arabaları ele alalım.

Sıfır Araba Fiyatları

Sıfır araba fiyatlarındaki artışın ana nedeni döviz kurunun artması (aslında doğru tabir türk lirasının düşmesi olacak), ÖTV ile verginin vergisi olan KDV ve fırsatçı oto galerileri. 

Döviz kuru son 1 yıl içerisinde inanılmaz miktarda arttı. Aslında 2018 yılındaki “ver yetkiyi gör etkiyi” sözünden sonra türk lirasındaki yükseliş başladı ve maliye bakanımızın türk lirası zaten dipte daha düşemez tabirinden sonra bile düşmeye devam etti. Arabalar ithal olduğu için hepsi ülkemizde dolar ve euro cinsinden giriş yapıyor ve türk lirasına dönüştürülerek satılıyor.

Vergi olayı ise içimizi acıtan en büyük noktalardan. ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) 1999 depreminden sonra geçici olarak getirilmiş ve devletin ana gelir kalemlerinden biri haline gelmiştir. Şu anda 1 araba kendimize 2 araba devlete alıyor gibiyiz. Burada verginin vergisini keşfeden kişiye selam göndermek istiyorum. Arabaya önce ÖTV uygulanıyor ve ÖTV’li fiyatın üzerine KDV uygulanıyor. Verginin vergisi ile dünyaya örnek oluyoruzdur muhtemelen.

Araba Fiyatları
Araba Fiyatları

Fırsatçı oto galerileri ise aç gözlülükten başka bir şey değil. Tüm galeri bu gruba sokmak tabiki yanlış, fakat bir çok sıfır arabalara gelir gelmez plaka takarak 2. ele düşürüyor ve sıfır araba satın almaya gelenlere galeri üzerinden satıyor. Şu an (Temmuz 2022) bir oto galerisine gittiğinizde sıfır liste fiyatı 700 bin TL olan aracı aynı bayi sıfır adıyla ikinci el olarak 800 bin TL’ye satıyor. Burada haksız bir kazanç olduğunu düşünüyorum fakat bu duruma el atan yok maalesef.

İkinci El Araba Fiyatları

Bu konuda fiyat artışı galeriler başta olmak üzere al sat yapan kişilerden kaynaklandığını düşünüyorum. 2 hafta önce arabamı sattım, sahibinden üzerinden ilana koyduğumda fiyat düşük olmuş olacak ki bazı kişiler (muhtemelen galeri) arayarak arabamın fiyatının düşük olduğunu bunun kendi araçlarının fiyatlarını da düşürdüğünü söyleyerek fiyatı artırmamı istediler. Tabi bu durumu kabul etmedim, hızlı bir şekilde aracım satıldı. Özellikle galericiler fiyatları manipülatif şekilde artırıyor.

Sonrasında araç satın aldım, araç bulmak ayrı bir dert. Öğlen konuşarak anlaştığım kişi akşam bakmaya geliyorum dediğimde aracı istanbul’dan birine daha yüksek fiyata sattım, almazsa seni ararım diyerek reddetmişti. Bunu fiyat artırma politikası olarak bir kaç kez yaşadım. Sonunda uygun bir araç bularak aldım fakat araç almak gerçekten zormuş.

Araç satacak ve alacak kişilerin şimdiden Allah yardımcısı olsun.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Araba Fiyatları Nereye Gidiyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

ilhan SEVEN | Kişisel Blog Sayfası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!