Helal olsun vekilime…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Benim milletvekilim akıllıdır, zekidir, çeviktir, uyanıktır, çakaldır…

Hep konuşulur Akp öyle, Chp şöyle, Mhp böyle. Bunları savunanlar, karşıtı olanlar, körü körüne bağlananlar, parti sempatizanlığı yapanlar ile dolu bir halk. Diğer taraftan birbirine laf sokanlar, tartışanlar, yumruklaşanlarla dolu bir meclis. Böyle halka böyle meclis denilebilir fakat son günlerde gördüm ki mecliste tüm yapılanlar bir şovdan ibaret, halkın gözünü boyamaya yönelik bir çalışma…

Bu arada aşağıdaki haber, sabah saatlerinde tüm haber sitelerinde manşet iken şu anda sitelerden bir bir kaldırılıyor olması, basının ne kadar etki altına alınmış olduğunu tekrar gösterdi.

mv maaşları

Gündemin farklı olduğu zamanda gelen zam’lara alışığız. Örneğin depremde, verilen şehitlerde benzine yapılan zammı herkes hoş görüyor.

Dün yapılan zam ise beni şaşırttı…

Hepimizin bildiği gibi bugünlerde anagündem konusu Fransa. Fransa’nın meclisinden geçen yasa Türkiye’den epey tepki görüyor, halkımız fransız mallarını boykot etmeye çalışıyor. Halkımız bunları konuşurken mecliste jet hızıyla yasa değiştirilip vekil emekli maaşlarına %100 zam, emeklilik şartlarınada acayip bir iyileşme getirildi.

Biraz daha detay verirsek;

 • Emekli vekil maaşlarının TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece yarısı dört partiden 5 vekilin ortak imzasıyla verilen önergelerle 900 TL – 3 bin TL’den önce 5 bin 600, sonra net 7 bin 750 liraya yükseltildi.
 • Bugüne kadar TÜFE oranında artan bakan ve milletvekili emekli maaşları Cumhurbaşkanının aylık ödeneğine endekslendi.
 • Toplanmalarının asıl amacı olan ilaç katılım payınada 3 kaleme kadar ilaca 3, ilave her kutuya 1 lira katkı payı geldi.
 • Aktif olan emekli milletvekili ücretlerinden yapılan 1950 TL’lik kesinti artık kesilmeyecek.
 • Böylece aktif olan emekli milletvekili maaşları (hem emekli hem milletvekili olan) 20 bin TL’yi aşıyor.

İşin ilginç tarafı daha düne kadar kavgalı olan vekiller bile kol kola girip 5 partinin ortak kararıyla yasa onaylandı. Tabi işin ucunda para olunca insanın gerçek yüzü ortaya çıkıyor.

Hadi yasa onaylandı peki milletvekillerinin yasayı savunmaları. İşte asıl içimi acıtan bu konuşmalar oldu. Aşağıya vekillerin ağızlarından çıkan savunmaları ekledim. Malum aşırı demokratik bir ülke olduğumuzdan vekil isimlerini eklemiyorum.

 • Milletvekili, SSK – Bağkur’lu gibi 900 Lira’mı alsın yani
 • İnanır mısınız, Meclis’te bir haftadır et yemedim. Konuklarım geliyor. Meclis’te ‘Çorba için mi’ diyeceğim?
 • Bir vekilin insan gibi yaşama hakkı olmaz mı bu memlekette? Memleketin sorunlarını üstleniyoruz.
 • Köşe yazarlarının parasıyla vekilin aldığı parayı karşılaştırın. Ben dahil konuştuğum vekillerin yüzde 80’i Ocak’ta alacakları üç aylık maaşın yarısını yemiş! Düzeltmenin, eleştirilecek yanı yok!
 • Bir de 2 yıl vekillik yapan insan, sonra ne yapacak? Esnaflık mı? Türkiye, kendisini yöneten insanların aç ve sefalet içine dolaşmasına göz mü yummalı?
 • Meclis civarında 2 bin liradan aşağı kira ücreti olan ev bulamazsınız.
 • Milletvekili 100 düğüne gider. Küçücük bir altın 180 lira. Bir altın götürseniz vatandaş ‘Koskoca milletvekilinin getirdiği altına bak’ der, ortasını götürürse 400 lira

Yukarıdaki savunmalardan bizi koruyan, bizi savunan, bizim çıkarlarımız için canını vermeye razı olan milletvekillerimizin harcamalarını az çok kestirebiliriz sanırım.

İyi küfür etmeyen/edemeyen biriyim. Partilerin hiçbirine hakkımı helal etmiyorum…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Helal olsun vekilime…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 13 sene önce

  türk meclisine yakışmadı bu…

  Cevapla
Giriş Yap

ilhan SEVEN | Kişisel Blog Sayfası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!