Verimsizlik Diyarı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşık 3 aydır enerji yöneticisi olarak çalışmaktayım. Bu süreçte bir çok projeyi inceleme, bir çok projede görev alma imkanı buldum. Yaptığım projelerin ilk etabı olan tekstil fabrikalarının enerji analizini tamamladık. Sonuç tahmin ettiğimizden de kötü. Bursa’da ki projelere geçmeden önce ülkemizin enerji vizyonuna, enerji tüketimine bir göz atalım.

Diğer her şeyde olduğu için enerji bakımından da dışa bağlılık üst seviyede. Şu anda kullandığımız enerjinin %76’sını dışarıdan ithal ediyor, %24’ünü kendimiz üretebiliyoruz. Bu durumu çok geçmeden tersine çevirmeli, ürettiğimiz enerjiyi artırmanın yanında tükettiğimiz enerjiyi düşürmeliyiz. Aşağıdaki şekil 1’den tükettiğimiz enerji değişimini kişisel bazda görebiliriz.

enerji kullanımı

Grafikten görüldüğü gibi enerji tüketimimiz çok hızlı bir şekilde artıyor. Buna karşın enerji üretimimiz neredeyse yerinde sayıyor.

Yukarıdaki kısa giriş yazısından enerjinin bizler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Şimdi yaptığımız projelere geri dönersek;

Verimsiz çalışan fabrikalar olduğunu hepimiz biliyorduk ama verimsizliğin boyutu beni korkuttu açıkçası. Bursa organize sanayi bölgesinde tespit edilen bir grup tekstil fabrikası için yapılan analizler sonucunda, Bursa’da ki tekstil fabrikalarının boşa harcadığı enerji miktarını %45 olarak tespit ettik. Evet yanlış okumadınız, yanlış yazmadım. Tekstil fabrikaları kullandıkları enerjinin %45’ini verimsizlik nedeniyle boşa harcıyor.

%76’sını dışarıdan para ile aldığımız enerjinin %45’ini çöpe atmak içimizi sızlatıyor doğrusu. Umuyoruz ki yaptığımız çalışmalar ile bu boşa harcanan enerjinin büyük bölümünü geri kazanabileceğiz.

bursa osb

Şu anda devam eden proje otomotiv grubunu içeriyor. Yakın zamanda otomotiv sektörünün de boşa harcadığı enerji miktarını belirlemiş olacağız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Verimsizlik Diyarı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

ilhan SEVEN | Kişisel Blog Sayfası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!