Mutsuz olmak için yapılması gerekenler…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayatta mutluluk ve sevinç olduğu kadar mutsuzluk ve üzüntüde var. Sürekli optimist olup mutlu olanlara sözümüz yok. Mutlu olmak için yapılması gerekenleri daha önce çok defa yazdım sanırım. Şimdide biraz pesimist olalım ve mutsuz olmak için neler yapabiliriz bir göz atalım.

Bir: Sevmediğin işi yap. Diyelim ki günde sekiz saat çalışıyorsun, bu haftada 40 saat mutsuzluk demek. Tabii sevmeyerek yaptığın bu işin öfkesini, evine ve gittiğin her yere de bulaştıracağın için, aslında etkisi çok daha büyük olacak. Eğer biri, “Niye sevmediğin bir yere her gün gidiyorsun?” filan diye sorarsa da, sen kendine sorma. O sana sorsun. Ona verdiğin cevaba kendini inandır. Değiştirmeyeceğin bir şey olarak gör işini, işine bakışını, patronunu.

İki: Sürekli parayı dert et dur. Daha fazla paranın, mutluluğu artırmadığı ispatlandı. Demek bu seniniçin doğru hedef. Parayı her şeyden öne koy. Evinin kirasını, faturalarını, çocuklarının masraflarınıödeyebiliyor da olsan, daha fazlası yok diye kaygılan. Ayağını yorganına göre de uzatma. Yorganın ayağına geleceği günü bekle.

mutluluk icinde mutsuzlukÜç: Sevdiğin bir alışkanlığın olmasın. Mutluluk hareket sever. Hareket edenler, mutlu oluyor. Sen etme. Ne bileyim yürüme, etme, ayağına gelen topa bile vurma, bisikletin olmasın. Sevdiğin birsporu özellikle yapma. Unutma, hep sevmediğin şeyler yapacaksın. Hatta hiçbir şey yapmayacaksın.

Dört: Boş boş düşün dur. Uzaklara dal git. Günün yarısını, başka şeyler düşünerek geçir. Araştırmalar göstermiş ki, başka şeyler düşünüp duranlar duygusal olarak düşüşe geçiyor.İhtiyacın olan o düşüş. Hayali olana odaklan, olan olana odaklanmak yerine. Meditasyon falanyapayım deme, öyle şeyler seni şu ana taşıyıverir.

Beş: Al, al, hep bir şey al! İçinde bulunduğun boşluğu, ürünlerle tamamla. Bir şeyin daha sahibiolursan daha iyi olur diye düşün. İçeriden değil, dışarıdan bekle her şeyi. Alarak çoğalmaya çalış. Tükettiğin her şey eve gelince boş çıkarak, içini biraz daha boşaltacak.

Altı: Yalnız ol. Yalnız kalmayı, insanlarla olmaya her zaman tercih et. İnsanlarla ilişki kurmanınsağlığa ve mutluluğa katkısı çok. Bundan kaçın. Kendini eksilt. Bir arkadaş istersen laptop’una git. Ailenle kopuk olman da mühim. Onlar da mutluluk kaynağı. Yeni arkadaştan kaçın. Kimse sanalayık değil.

Yedi: Ülkeni, şehrini sevme. Hep şikayet et. Başka yerlerle karşılaştırıp, eksiklerini gör. Her güngazetelere bakınca biraz daha bunal ve şikayetinin dozunu artır. Katkıda bulunmayı ya dataşınmayı düşünme bile. Madde Bir’de dediği gibi, değiştiren bir eleman olma. Kurban ol. Yaşadığın yere bir tasmayla bağlı olduğunu düşün. Hayatın boyunca şikayet edip durduğun bu yere mahkûm olduğunu unutma.

Sekiz: Evde hayvan besleme. Onlar sıcaklık verir, hayat verir. Uzak dur onlardan. Karşılıksız sevgiveren, bu mahluklar sende yersiz sevinç yapar. Hele hele ihtiyacı olan bir tanesine yardım edersen, kendini durduk yere iyi hissedersin.

Dokuz: Kendini sevme. Bak bu çok önemli. Ne olursa olsun, hiçbir şeyi sevememek için önce kendinden başlamalısın. Kendinden memnun olmamak, sürekli rahatsız bir sandalyede oturmaya benzer. Ne kendini, ne etrafını rahat ettirirsin. Kendin tarafından sevilmeyi hak etmediğini düşün. Hep eksik, çirkin, aptal ve şanssız olduğunu hatırlat kendine aynada.

“Bunlarla uğraşamam, en iyisi mutlu olayım” diyorsanız, artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.
Lütfen önden buyrun…

Kaynak: Orkan

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mutsuz olmak için yapılması gerekenler…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 13 sene önce

  her zaman üzgün degilmiyiz… bundan kurtuluş yok malesef

  Cevapla
 2. Yönetici 13 sene önce

  Sürekli üzgün olmaya o kadar alışmışız ki en küçük şeyler bile bizi mutlu etmeye yetiyor. Bu ufacık anların bile kıymetini bilmek gerekli.

  Cevapla
 3. 13 sene önce

  […] Mutsuz olmak için yapılması gerekenler… […]

  Cevapla
Giriş Yap

ilhan SEVEN | Kişisel Blog Sayfası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!