Mühendis Olmak…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Daha önceki yazılarımda sık sık kendimle alay edip, dalga geçtim. Özellikle makine mühendisi olduğumdan mühendislerin durumlarını anlatan komik (bana göre :) ) yazıları paylaştım. Kız arkadaş geçmişimizden, sevgiliye kadar dokunmadığım yer kalmadı.

Bu seferde ciddi anlamda kendimizi ön plana çıkarmak istedim. Mühendislerin aşkı, diğerlerine göre daha farklı olduğu doğrudur. Mühendis adam öncelikle aşkı bir fonksiyona uydurmaya çalışır daha sonra bu fonksiyonu yazdığı programlarla çözmeye çalışır. Çözemezse yaklaşık yöntemlere başvurur eğer tekrar çözemezse amprik (deneysel) yöntemlere başvurur yine çözemezse bu kez bir güvenlik payı bırakıp başka aşkları çözmeyi dener. (Kendimden biliyorum :D )

muhendisAslında mühendisler tam aşk adamıdır. Sevgili olarak ideal bir yaklaşım olabileceği gibi mühendislikte çoğu şey ince ince hesaplanmaz; sonuçlar yaklaşık olarak hesaplanır ve kullanılır, rakamlar yuvarlanır, olmayan şey varsayılır, karmaşık modeller basite indirgenir. idealin değil pratik, kolay ve düzgün işleyen şeylerin peşindedir mühendisler. Bu açıdan bakarsak son derece uyumlu ve sorunsuz ilişkiler yürütebilir.

Ayrıca Avrupa Yakasındaki Burhan Altıntop’un “Kadın olsun yeter, nefes alsın yeter yaa” lafı malesefki mühendislere yapışmaya başlamış durumdadır. İlk başlarda komik gibi görünsede artık canımı sıkmaya başladı desem yalan olmaz. Hem bu lafıda mühendis olarak analiz edersek bu kadın ne frekansla nefes alıp veriyor, aldığı nefesin içerisindeki gazların dağılımını hangi fonksiyonla ifade edeceğiz, nefesin vücuda etkisi sırasında dış etkenleri ihmal edebilir miyiz, bunları ihmal edersek modelimiz, realiteden uzaklaşır mı, uzaklaşma durumu varsa hata analizi yapıldı mı ? Nefesini tuttuysa alternatif algoritma ne?

Yukarıdaki soruların cevabını bilmeden “kadın olsun nefes alsın yeter ” demek son derece yanlış.

Mühendislik bölümünde okuyan kız sayısının az olmasından dolayı böyle bir dalga geçme amaçlı furya ortaya çıktı. Birincisi kardeşim her insan kendi bölümünden biriyle mi çıkıyor? ikincisi tüm mühendisler erkek mi? Üçüncüsü farklı bölümlerde okuyan erkeklerin durumu çok mu iyi? Zannedersin mühendislik okumayanlar casanova hayatı yaşıyor. Görüyoruz sizi de, nedir bu haset arkadaşım. Hem unutmayın çapkın değiliz mühendisiz.

Dipnot: Yukarıdaki yazıları anlamadıysanız bir mühendis eşliğinde tekrar okumayı deneyin…

Bu arada merak edenler aşağıdaki videodan Burhan Altıntop’un skecini izleyebilir :)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mühendis Olmak…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 11 sene önce

    […] Mühendis Olmak […]

    Cevapla
Giriş Yap

ilhan SEVEN | Kişisel Blog Sayfası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!