İnternete Sansür Yasası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şu bir kaç gündür İnternete Sansür Yasası oldukça konuşulur duruma geldi. Bu yasanın meclisten geçmiş olması ise daha vahim. Yasa şu anda Cumhurbaşkanı onayını bekliyor ve onayın ardından yürürlüğe girecek.

Özgürlüklere büyük darbe vuracağı düşünülüyor ki gerçekten de özgürlük düşmanı bir yasa bu. Sadece iktidar’ın istediği yayınların yapılabileceği, istemediği yayınları yapan sitelerin anında kapatılacağı bir döneme giriliyor. Aynı şekilde web sitelerine de büyük bir yük getiriyor. Uzun uzadıya bu maddeleri sıralamayacağım, merak eden interneti araştırsın. Neyse yazının sonuna geldiğimde araştırmayacağınızı düşünerek 10 madde halinde yazmaya karar verdim.

1. Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek.
2- Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek:
3. Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.
4. Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.
5. Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak 1-2 yıl saklanacak.
6. TİB başkanına internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.
7. Birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda olacak.
8. Erişim Sağlayıcı firmalar, kullanıcıların hangi sitelere girdiğini kaydedip 2 yıl boyunca saklayacak.
9. Bilgisayar ve akıllı telefonlardan internete bağlanan 34 milyon kullanıcı tek tek fişlenecek
10. İnternetteki içerikler sayfa bazında da engellenebilecek.

Bu yazıyı yazmayı düşünmüyordum aslında ama bazı sitelerde okuduğum yorumlar beni epey üzdü. Bir insana peygamber gibi düşünüp bazı kişilere körü körüne nasıl bağlanabilir anlamak mümkün değil. K.çımızdan donumuz alınsa komplo bu diyebilecek duruma getirilen bir millet var. Bunları gördükçe Aziz Nesin‘in “Türk halkının yüzde altmışı (%60) aptaldır” sözüne katılmamak elde değil. Gerçi daha sonra Yüzde 92’si aptaldır demek istediğini söylemiştir. Aysun Kayacı’nın sözlerine de katılanların sayısı her geçen gün artıyor.

Ayrıca bu akşam taksim’de internet yasasını protesto eden bir grup toplantı. Sosyal medya’dan iletişime geçip toplanan gruba polis Toma ve Biber gazı ile müdahale etti. Aynı protesto Ankara’da da yapıldı. Buraya kadar herşey normal geliyor aslında. O kadar alıştırılmışız şiddete.

Asıl garip olan medyanın bu olayı haber yapmaması! Tarafsız haberci olduklarını söyleyen milliyet.com.tr ‘de bile bir tane haber olmaması beni oldukça fazla şaşırttı. Otu b.ku haber yapan milliyet bu toplumsal olayı es geçmiş. Şimdi kalkıp yandaş medya desem ne kadar yanlış olur. Bundan sonrada bir daha milliyet.com.tr ye girmem. Büyük sitelerden hürriyette bir başlık olarak bu olay verilmiş.

Tüm bu olaylara rağmen umut her zaman oldu ve olacaktır. Yine herşeyin daha iyi olacağını düşünmekten ve istemekten fazlasını yapmıyoruz. Son olarak internetimiz aşağıdakine doğru gidiyor.

internet

guvenli-internet

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnternete Sansür Yasası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

ilhan SEVEN | Kişisel Blog Sayfası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!