Serbest Piyasa ve Mühendisler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşık 1 ay önce okuldan mezun oldum ve artık makine mühendisiyim. Henüz tatilde olduğumdan pek fazla iş ilanlarına bakmıyorum ama ara sıra gözüm iş ilanlarına kaymıyor desem yalan olur.

Mühendislerin genel istediği mutlu olabilecekleri bir işte çalışmak. Bu bir aylık süreçte gözlemlediğim kadarıyla serbest piyasada mühendisler hakettikleri yerlerde çalışamıyorlar. Özellikle tecrübesiz, yeni mezun olmuş, sessiz ve sakin mühendisler işverenler tarafından kullanılıyor. ( Mühendisi 12 saat çalıştırıp 700 tl maaş veren onlarca iş yeri var. )

Makine mühendisleri odasına geçtiğimiz günlerde kayıt oldum. 2-3 ay önce aklımdakileri sormak için gittiğimde bana “bizim belirlediğimiz taban maaş var, aslında hiç bir mühendisin bu maaşın altında çalışmamas gerekli” şeklinde bir söz söylemişlerdi. Her ne kadar doğru olsada 700 TL’ye çalışan mühendisler oldukça bu maaşa çalıştıran iş verenlerde olacaktır demiştim.

Nitekim dün itibariyle (31.07.2012) bu olaya el atılmış. Artık mühendislerin, tmmob’nin belirlediği taban maaşın altında çalışmaması için Sosyal Güvenlik Kurumu ile protokol anlaşması imzalandı. Biz mühendisler için sevindirici bir haber olduğunu düşünüyorum.

Makine mühendisleri odasından yarın ki toplantı için davet aldım. Toplantıdan sonra edindiğim bilgileride sizlerle paylaşıcam.

Haberin detayları;

makine mühendisiMühendis, mimar ve şehir plancıları artık TMMOB tarafından belirlenen asgari ücretin altında çalıştırılamayacak. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının düşük ücretle çalıştırılmaları ve alınan ücretin Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik bildirilmesinin önüne geçmek için Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği arasında protokol imzalandı.

TMMOB‘de 31 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleştirilen imza töreninde protokol TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdür Vekili Cüneyt Olgaç tarafından imzalandı. Törene TMMOB II. Başkanı Züber Akgöl, Yürütme Kurulu Üyeleri H. Can Doğan, Ayşe Işık Ezer ve TMMOB Hukuk Danışmanı Nurten Çağlar Yakış ile SGK Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Dairesi‘nden Yakup Süngü ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Abdulkadir Kulu katıldı.

Protokole göre, TMMOB her yıl mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin asgari ücret seviyesi belirleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu‘na bildirecek. Mühendis, mimar ve şehir plancıları belirlenen asgari ücretin altında çalıştırılamayacak.

Sosyal güvenlik hakkından yoksun bırakan kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının eksik tesisine etki eden ücretlerin SGK‘ya eksik bildirimini önlemek amacıyla imzalanan protokolle mühendis, mimar ve şehir plancıların sosyal güvenlik haklarının ihlal edilmesinin önüne geçilmiş olacak.

http://www.mmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=29822&tipi=2&sube=0#.UBj9H6Cilk0

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Serbest Piyasa ve Mühendisler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 12 sene önce

  Farz et çalıştırılıyor, ne yapmak lazım? şikayet mi etmek lazım lazım?

  Cevapla
  • Yönetici 12 sene önce

   Bugün bursa mmo başkanı bu konuyu konuşma fırsatım oldu. İlk etapta şikayet etmek gerekiyor. Bu sistemin oturması biraz zaman alacakmış ama en fazla 1 sene içerisinde tüm özel sektör buna uyum sağlayacak dedi. Daha sonra denetimlerle büyük cezalar gelecekmiş. Bizim için iç açıcı bir durum.

   Cevapla
Giriş Yap

ilhan SEVEN | Kişisel Blog Sayfası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!