Bursa’ya Dev Yatırım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önceden hep şikayet ettiğim durum son yıllarda değişti. Daha sosyal bir il olduk. Konserler, festivaller, Fotoğraf şenlikleri vs.. ile daha sosyal bir Bursa ortaya çıktı. Dünyaca ünlü etkinlikler ile Bursa adını epey duyurdu ve bunun meyveside sonunda ortaya çıktı.

Sanayi şehri olarak bilinen Bursa’ya Araplardan 2 milyar dolarlık yatırım teklifi geldi. Teklif şuan için valilik tarafından değerlendirme durumundaymış. Eğer yatırım gerçekleşirse Bursa’da benim gibi mühendislere daha fazla ihtiyaç olacak :D

bursa

Haberin detaylarını paylaşayım.

Bursa Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Suudi iş adamı, otomotiv yedek parça imalatı için 100 bin ve içinde Disneyland ve Hollywood benzeri film platolarının yanı sıra termal tesislerin de yer alacağı büyük bir kompleks kurmak için 1 milyon metrekarelik arazi istedi.

Açıklamaya göre iş adamı başvurusunda şunlara şu ifadelere yer verdi:

“Endüstriyel yatırım yapmak üzere ortağımız ARIS Grup yetkilileri ile görüşmelerimiz sürmektedir. Bursa’ya iş birliği yaptığımız grup ile büyük bir endüstriyel tesis yatırımı yapmak üzere işlemlere başlamış bulunmaktayız. Ancak Bursa’nın bilinen endüstriyel potansiyelinin yanı sıra turizm potansiyelinin de olduğunu büyük bir memnuniyetle anlamış bulunmaktayım. Bu nedenlerle sizden Suudi Arabistan yatırımlarını yönlendirmek adına iki önemli talebimiz vardır. İlk talebimiz olarak bin 500-2 bin Türk çalışanına iş olanağı sağlayacak olan otomotiv parçaları üretecek, yeni şirketimiz için 100 bin metrekarelik bir sanayi arsasının tahsis edilmesidir. İkinci olarak da şehrinizde tek tek turizm yatırımı yerine uluslararası bir projede şahsım ve temsil ettiğim Suudi yatırımcı grup adına katkıda bulunmak için özellikle dünyada çeşitli örnekleri olan ’Disneyland’ ve ’Hollywood’ benzeri film platolarının yer alacağı büyük bir cazibe merkezi oluşturmak ve Bursa’nın termal imkanlarını sunacak, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinden gelecek turistler için büyük bir kompleks kurma projesini gerçekleştirmek istiyoruz. Bu konuda elverişli bir arazide 1 milyon metrekarelik bir alanın tahsis edilmesini rica ederiz.”

Başvuru değerlendiriliyor

Vali Şahabettin Harput ise başvurunun değerlendirmeye alındığını belirtti. Başvurunun Bursa’nın hem sanayi hem de turizm potansiyeli açısından oldukça önemli olduğunu dile getiren Harput, şunları kaydetti: ”Bu yatırım talebinin tutarı yaklaşık 2 milyar dolardır. Şu an için Bursa’ya yatırım yapmak isteyen başka yabancı firmalar da var. Bu firmalara ilişkin bilgileri de ilerleyen dönemde yine Bursa kamuoyuyla paylaşacağız. Ancak şu bir gerçek ki ATCEX 2012 (1. Türk-Arap Turizm Buluşması) fuarı amacına ulaşmıştır. Bu fuara katılıp da Bursa’da gayrimenkul almak isteyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Yine fuara katılan yabancı firmalar Bursa firmalarıyla da ortak iş yapmak üzere çeşitli projeler üzerinden görüşmelerini sürdürüyorlar. Tüm bunlar Bursa ekonomisi için oldukça önemli gelişmeler.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bursa’ya Dev Yatırım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

ilhan SEVEN | Kişisel Blog Sayfası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!